Recenzje

Tarja – From Spirits and Ghosts (Score for a Dark Christmas) – RECENZJA

Nowy album Tarji Turunen ukazał się już 17 Listopada. „From Spirits and Ghosts” to interpretacje jedenastu świątecznych piosenek oraz jeden utwór autorski, zatytułowany „Together”. Tarja osobiście czuwała nad produkcją z pomocą kompozytora Jima Dooleya (zdobywca nagrody Emmy) i brytyjskiego producenta Tima Palmera (znany ze współpracy z U2, Davidem Bowie czy The Cure). Całość wyprodukowała wytwórnia earMUSIC.

Ostatni album Tarji „The Shadow Self” zamykał jej dyskografię jako siódmym longplay studyjny w jej solowej karierze. Wcześniej wokalistkę kojarzyć mogliście z fińskim zespołem Nightwish.
Nie ukrywam, że ukazanie się takiego wydania albumu Tarji zaskoczyło mnie… pozytywnie 🙂

 

Ocena 9/10

Na okładce widać szponiastą i przyciemnioną postać. W dwóch pierwszych teledyskach, zobaczymy tak ucharakteryzowaną wokalistkę, w pełnej okazałości. Tajemnicza postać, pobudza apetyt na poznanie tego albumu.

 

 

1. O Come, O Come Emmanuel

Pierwszy singiel, promujący album został umieszczony pod nr 1.
Jak mówi Tarja – „Nie znałam tej piosenki zanim usłyszałam wersję Enyi. Natychmiast się w niej zakochałam. Czuje, że ma piękną melodię i mam nadzieję, że spodobają się Wam emocje, które chciałam w niej uchwycić. To zdecydowanie jeden z moich ulubionych utworów z tego albumu. Podczas nagrywania czułam jakbym latała i była zupełnie zrelaksowana. To powód, dla którego wybrałam ją na pierwszy singiel albumu, który pokazuje tak odmienne aspekty świąt. Nie mogę się doczekać, żeby wykonać go przed Wami na żywo.” Ja również nie znałem tej piosenki, a do wykonania Tarji coraz częściej powracam, od momentu pierwszego przesłuchania.

 

2. Together

Ten autorski utwór, opowiada o samotności którą może czuć bardzo wielu ludzi. Najbardziej odczuwalna jest podczas Świąt Bożego Narodzenia, dlatego pamiętajmy o tych, którzy potrzebują drugiego człowieka.

Duchy, zabierzcie mnie ze sobą tej nocy
Cienie, ujawnijcie to, co pozostawiłam za sobą
Nie ma tu nikogo innego, kto żyłby w tej samotności
(Nikogo innego)
Jak mam dzielić ból gdy radość zagubiła się w odmętach czasu?

 

3. We Three Kings

Ta kolęda o Trzech Królach powstała w 1857 roku, napisana przez wielebnego Johna Henrego Hopkins, Jr.
W interpretacji Tarji „We Three Kings” najbardziej podoba mi się muzyka i budowanie nastroju.

 

4. Deck The Halls

Walijska kolęda „Deck The Halls” pochodzi z XVI wieku. Pieśń napisana przez Thomasa Oliphanta (szkocki muzyk) rozpoczyna się od mrocznej muzyki, chórku dzięcego i wokalu Tarji. Z czasem rozwija się, zachowując tajemniczy charakter.

 

5. Pie Jesu

Piękne wykonanie tej popularnej pieśni Bożonarodzeniowej. Tarja pokazuje potęge swojego sopranu, a muzyka tylko lekko towarzyszy. Całość nabiera tempa od 2 minuty, gdzie chór staje się mocnej słyszalny, a muzyka nieco przyśpiesza. Cudowna interpretacja!

 

6. Amazing Grace

To mój ulubiony utwór na płycie! Gdy usłyszałem po raz pierwszy ten głos Tarji oraz moc orkiestry, to chciałem by trwała jak najdłużej.
„Amazing Grace” zostało napisane przez Johna Newtona w 1779r. Ta protestancka pieśń religijna, z czasem stała się jednym z najpopularniejszych hymnów patriotycznych w Stanach Zjednoczonych.

 

7. O Tannenbaum

Ta pieść ludowa została napisana przez niemieckiego kompozytora Melchiora Francka w XVI wieku. Najbardziej znaną wersją tekstu jest ta, którą w roku 1824 stworzył lipski organista i nauczyciel muzyki Ernst Anschütz. „Tannenbaum” to w języku niemieckim jodła (die Tanne). Na podstawie tej pieśni, w 1819r. Joachim August Zarnack napisał tekst o miłości tragicznej, w którym odporne drzewa są używane jako symboliczne przeciwieństwo do niewiernego kochanka.
Stąd można się domyślić, skąd inspirację do teledysku czerpała Tarja.

 

8. Have Yourself a Merry Little Christmas

Nie każdy wie, że ta piosenka pochodzi z musicalu „Spotkamy się w St. Louis” z 1944 roku! „Have Yourself a Merry Little Christmas” zostało napisane dla brytyjskiej wokalistki Judy Garland. Frank Sinatra nagrał swoją wersję z zmienionym tekstem, która stała się bardziej popularna niż oryginał. Właśnie tą wersje wykonuje Tarja.

 

9. God Rest Ye Merry Gentlemen

„God Rest Ye Merry, Gentlemen” („Bóg uspokaja was radośnie, panowie”) – angielska kolęda z XIX wieku.
Piosenka jest idealna dla chórów, dlatego dużą popularność przyniosła grupie Pentatonix w zeszłym roku.
Tarja śpiewa ją znakomicie solo, jak i z chórem pojawiającym sie z kolejnymi sekundami piosenki.

 

10. Feliz Navidad

Kolejny z moich ulubionych utworów na albumie. Został napisany przez José Feliciano w 1970r., a zawiera bardzo proste życzenia w języku hiszpańskim. „Feliz Navidad, próspero año y felicidad” oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Wesołych Świąt, pomyślnego roku i szczęścia.
To jedna z najczęściej pobieranych i emitowanych świątecznych piosenek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wykonywało ją setki artystów, a najbardziej znane to Celine Dion, Luciano Pavarotti, Laura Pausini, Boney M, David Hasselhoff czy Michael Bublé.
Właśnie ukazała się wersja Tarji wraz z innymi artystami wykonującymi muzykę metalową. Wspólny projekt z Sharon del Adel (Within Temptation), Michael Monroe, Doro, Tony Kakko (Sonata Arctica), Elize Ryd (Amaranthe), Marko Saaresto (Poets Of The Fall), Timo Kotipelto (Stratovarius), Simone Simons (Epica), Cristina Scabbia (Lacuna Coil), Joe Lynn Turner (Rainbow, Deep Purple), Floor Jansen (Nightwish) i Hansi Kürsch (Blind Guardian) to pomysł Tarji, na zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne. Środki zostaną przekazane na potrzeby mieszkańców Barbuda, wyspy karaibskiej gdzie Irma uderzyła w tym roku. Tarja wcześniej nagrywała na wyspie kilka utworów. Wersja jest obecnie dostępna tylko na Spotify:

 

11. What Child is This

Historia tej kolędy jest bardzo ciekawa. Została napisana przez Williama Chattertona Dixa w 1865 roku. Ten angielski gentleman był kierownikiem towarzystwa ubezpieczeń morskich w Glasgow. Kiedy został dotknięty ciężką chorobą, napisał tekst tej kolędy. W ten sposób stał się autorem „What Child is This” oraz innych znanych hymnów i pieśni w Anglii.
Wcześniej nie znałem tej kolędy, a wykonanie Tarji podoba mi się bardziej niż popularniejsze interpretacje, które ostatnio przesłuchałem.

 

12. We Wish You a Merry Christmas

Jeden z najbardziej mrocznych utworów na albumie. Zamykająca stawkę angielska kolęda z XVI wieku ma wyjątkowo tajemniczą i spokojną aurę. Takiego wykonania nie słyszeliście! Osobiście, bardzo podoba mi się ta interpretacja.

 

 

 

Za sprawą nowego albumu Tarji mogłem poznać smak Świąt Bożego Narodzenia, w nieco inny sposób. Niesamowity wokal artystki, wspaniała orkiestra oraz tak różne interpretacje znanych piosenek świątecznych sprawiły, że oceniam ten album na wysoką 9/10. Wokalistka poradziła sobie z każdym utworem znakomicie, zachowując przy tym swój mroczny charakter.
Rozumiem, że nie każdemu wpadnie w ucho takie wykonanie radosnego „Feliz Navidad” czy „Amazing Grace”, ale osobiście uwielbiam te utwory w wykonaniu fińskiej artystki.
Tego typu albumy, pozwalają na przemyślenia podczas Świąt Bożonarodzeniowych i zanurzeniu się w brzmieniu, które wcale nie musi być „cukierkowe” by zmuszało do refleksji.

A Wam się podoba nowy album Tarji?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *