Recenzje

Shakira „El Dorado” – RECENZJA

Od czasu przeboju „Whenever, Wherever” nie sądziłem, że Shakira potrafi coś więcej niż ruszać biodrami i śpiewać ciągle tym samym – „kaczym” głosem. Nie przepadałem za muzyką stworzoną przez tą kolumbijską piosenkarkę. Moje uszy odpoczywały od Shakiry, aż do czasu kiedy postanowiłem studiować iberystykę…

Kiedy już wiedziałem o czym śpiewa ta egzotyczna wokalistka, nie miałem wyjścia i słuchałem jej piosenek w języku hiszpańskim. Nie każda kompozycja Kolumbijki w tym języku, to świetny i pełen przesłania utwór.
Dlatego z zaciekawieniem czekałem na „El Dorado”.

Przy rozpakowaniu okazało się, że płyta nie jest tylko w języku hiszpańskim… Czy dobrze?
Hmm…Shakira nawet w krążku „Sale el Sol” wydanym w 2010 r. wrzuciła język angielski. Dlatego rozczarowałem się, że po 7 latach artystka nie zafundowała nam w pełni hiszpańskojęzycznego albumu jak sugeruje tytuł „El Dorado”.
Jak zatem słucha się najnowszy album Shakiry? Zapraszam na recenzje!

 

Ogólna ocena 6/10

 

1. Me Enamoré

„Me Enamoré” został wydany jako drugi singiel albumu 7 kwietnia 2017 roku.Jak podaje Sony Music Latin piosenka dotarła do pierwszej dziesiątki w Argentynie, Chile, Guatemala, Meksyku, Hiszpanii i Urugwaju. W Stanach Zjednoczonych znalazła się na szczycie Billboard Hot 100 i osiągnęła najwyższy poziom w numerze 100 na albumach Hot Latin, będąc 27-tym hitem Shakiry na liście [źródło: Sony Music Latin]
Piosenka zapowiada ciekawe i nowoczesne brzmienie. Jednak nie będzie to wakacyjny przebój, jakie artystka ma już za sobą.

 

2. Nada

To moja ulubiona piosenka na albumie! Zakochałem się od pierwszego wejrzenia 😉 Brzmi trochę jak Sia, ale w języku hiszpańskim i zupełnie bez udziału wspomnianej producentki.
Shakira udostępniła utwór „Nada” na swoim koncie na YouTube tydzień przed premierą płyty El Dorado. Stworzyła tę piosenkę we współpracy z Luisem Fernando Ochoa, z którym pracuje od czasu Pies Descalzos – swojego trzeciego studyjnego albumu, wydanego już w 1995 roku.

 

3. Chantaje

„Chantaje” został został wydany jako singiel już 28 października 2016 roku. Początkowo nie trafił w moje gusta. Z czasem zaczyna mi się podobać.

 

4. When a Woman

Pierwsza piosenka na płycie w języku angielskim. Słuchając „When a Woman” możemy w przyjemny sposób dowiedzieć się jak to jest… kiedy kobieta kocha. Bardzo ciekawy tekst i całość w stylu Shakiry z całkiem nowoczesnym brzmieniem.

 

5. Amarillo

Amarillo to nic innego jak „żółty” w języku hiszpańskim. Dlaczego taki tytuł wybrała Shakira śpiewając o różnych kolorach? Może to jej ulubiony kolor. Piosenka bywa przewidywalna i słuchając pierwszy raz, mam wrażenie jakby mnie miała zmusić do snu. Trochę inaczej wyobrażałbym sobie piosenkę o kolorach i miłości.kolorów.

 

6. Perro Fiel

Ta piosenka to przyjemny duet z piosenkarzem Nicky Jam znanym z utworu „El Perdon”.
Co ciekawe „perro fiel” to nic innego niż wierny pies. Piosenka naprawdę sprawia, że się uśmiecham. Zobaczcie na tekst:

Mieszasz mi w głowie, nie wiem, co robić
To, czego chcę, to bawić się dobrze

Obawiam się, że mi się spodoba
i że doprowadzę się do szaleństwa

Jeśli tak się stanie, będę podążał za tobą jak wierny pies

 

7. Trap

To kolejny duet z wokalistą z Kolumbii znanym jako Maluma. Zdecydowanie nie moje kliematy. Trap miał być pikatną opowieścią. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie śpiewali o tym w taki sposób: ” Daj jej coś, Daj jej Nutellę”, „Będziemy się gryźć nawzajem”.

 

8. Comme moi

Shakira, mimo że jej ojczysty język to hiszpański, mówi także po francusku. Piosenka została wrzucona w album mimo, że już ją słyszeliśmy niemal rok wcześniej na płycie wokalisty Black M.
Piosenka nie porywa mnie tak bardzo jak reszta na płycie.

 

9. Coconut Tree

Kolejna kompozycja, która moim zdaniem jest „Zapychaczem płyty”. Jak bardzo nudna i usypiająca może być piosenką o drzewie kokosowym? Posłuchajcie sami. Nie w tą stronę Shakira…

 

10. La Bicileta

Ta piosenka sprawiła, że zacząłem odliczać tygodnie do premiery płyty Shakiry. „La Bicicleta” to przyjemny kawałek, pełen latynoskiego rytmu i brzmienia. Taką Shakirę to ja mogę słuchać! Duet z kolejnym Kolumbijczykiem Carlosem Vives. 🙂

 

11. Deja Vu

Duet Shakiry z Prince Royce? Pomyślałem, że z tego może powstać ciekawa bachata. Przy „Deja Vu” możemy pokręcić bioderkiem i czym tylko chcemy.

 

12. What We Said

To angielska wersja „Comme Moi” tym razem w duecue z Magic! Chyba dobrze, że Shakira zdecydowała się na taką wersję, bo trafia do mnie bardziej niż francuska.

13. Toneladas

Piękna ballada w języku hiszpańskim to najlepsze zakończenie albumu. W „Toneladas” (hiszp. tony – jednostka miary|1000 kg) na pianinie gra Laura Andres, która jest nauczycielką muzyki Milana – pierwszego syna Shakiry.

 

Jeśli musimy dokonać przeliczeń
w ogólnym rozrachunku
nie pozwól mi być nieszczęśliwą
pomimo moich starań

Jesteś jak cherubin
który fruwa, fruwa i fruwa
śpiewając blisko mnie miłosne piosenki
chociaż mnie ranią.

Za twoim uśmiechem kryje się słońce
które mnie oślepia i olśniewa.
I twoja skóra muska moją
choć jeszcze do tego nie przywykłam.

Za twoimi oczami kryje się światło
które rozświetla mój mrok.
I będzie świecić mocniej,
jestem szczęśliwa, bardzo szczęśliwa!

 

 

Nowa płyta Shakiry to niezła mieszanka, ale nie zaskakuje jak inne w jej dorobku. Przyczyną może być sam fakt, że połowę albumu mieliśmy okazję poznać wcześniej.
Na początku pisałem, że trochę rozczarowała mnie zawartość „El Dorado” ze względu na brak 100% języka hiszpańskiego. Tymczasem, mogę śmiało przyznać, że zabieg mieszanki językowej wzbudza trochę emocji. O ile francusko-hiszpanskie „Comme noi” nie trafia do mnie wcale, o tyle angielska wersja tej piosenki jest dla mnie hitem.
Cieszy mnie to, że na albumie znalazło się mnóstwo miejsca na język hiszpański, a ostatnim utworem jest przyjemna ballada „Toneladas”. Zupełnie nie rozumiem utworu „Coconut Tree” i „Trap”.

Czy warto było czekać tyle na „El Dorado”? Osobiście nie jestem fanem Shakiry, ale płyta była dla mnie najciekawszą propozycją na ostatnie tygodnie. Oceniam płytę na 6 ze względu na utwory, do których będę przez te wakacje wracać nie raz: „Nada”, „Perro Fiel”, „La Bicicleta”. Reszta zaniża poziom oceny.

A czy Wy macie jakieś swoje ulubione utwory na „El Dorado”?

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *