Bez kategorii

Paloma Faith – The Architect [RECENZJA]

Kiedy wokalistka chce zamknąć rozdział twórczości związany z uczuciami i miłością, stawia na walkę z obecnymi problemami społeczeństwa i polityką. Tak można w skrócie opisać nowy album Palomy Faith – brytyjskiej piosenkarki.
Singiel promujący nowe wydawnictwo artystki nie zapowiadał takiego krążka. „Crybaby” poznaliśmy już we wrześniu 2017r., ale to „Guilty” zachęciło mnie do odsłuchania „The Architect”.
Album miał premierę 17 listopada 2017r.
Zapraszam na recenzję!

 

 

Ocena: 7/10

 

 

1. „Evolution” (feat. Samuel L. Jackson)


Kochaj wszystkich
Jesteś biedakiem, uchodźcą, krwawą ofiarą
Jesteś mocą, zwycięzcą i wojownikiem
Oddychaj, masz szczęście
Bądź pięknem, pamięcią, przeszłością, przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, bądź nieskończony
Zrób coś, powiedz coś, uwierz 
Ale przede wszystkim, wiedz, że możesz zmieniać rzeczy
Tak Ty
Na co czekasz?
Nie bój się ewolucji!
Teraz jest czas!

 

2. The Architect

Artystka od pierwszych sekund pokazuje moc swojego wokalu. Piosenka pod tym samym tytułem co album, opowiada o przebaczaniu i byciu architektem tego, co wokół nas. Czy na pewno możemy wszystko zaprojektować i zaplanować? Bywa z tym różnie…

 

3. Guilty

 

Moja ulubiona piosenka z albumu, dzięki której dowiedziałem się o istnieniu „The Architect”. Brakowało mi nowych utworów Palomy, a ten kawałek zaspokoił moje potrzeby. Teledysk do piosenki został wydany 25 Października 2017r.

 

4. Crybaby

Gdy usłyszałem „Crybaby”, zastanawiałem się w którą stronę pójdzie artystka. Piosenka nie powala wokalnie na nogi, nie jest też stworzona by się wspinać na listy przebojów. Słucha się jednak ciekawie i wpada w ucho po kilkukrotnym zapętleniu.

 

5. I’ll Be Gentle

Bardzo dobry duet z Johnem Legend, którego na pewno kojarzycie z przeboju „All Of Me”.  Świetny tekst o tym, że każdy zasługuje na przebaczenie i drugą szansę.

 

 

6. „Politics of Hope” (feat. Owen Jones)

Prawo i wolność, które mamy dzisiaj, zostały wygrane przez Wasze mamy,
Waszych ojców, babcie, dziadków, przodków 
Opieramy się na barkach gigantów i zawdzięczamy to naszym przodkom
Nie tylko po to, by bronić praw i wolności, o które walczyli za takie pieniądze
I przy takiej ofierze, która kontynuuje walkę o inne społeczeństwo
Społeczeństwo nie działa w interesie elity
Ale działa w interesie większości
Ci, którzy głoszą politykę rozpaczy
Chcą, abyśmy uwierzyli, że wszelka niesprawiedliwość jest jak pogoda
Że możesz narzekać na to, że pada, ale nic nie możesz na to poradzić
Ale polityka nadziei mówi nam coś innego

 

 

7. Kings and Queen

Po przesłuchaniu tego utworu zastanawiałem się, dlaczego brzmi jak napisany dla Katy Perry. Po przeanalizowaniu tekstu zmieniłem nieco podejście. Zapowiedź czytana przez Owena Jones również pomaga zrozumieć kolejną część płyty. Refren wpada w ucho, a całość nie brzmi tak cukierkowo, jak byłoby to w przypadku Katy Perry.

 

8. Surrender

To kolejna piosenka, która wpada w ucho od pierwszych dźwięków. To mój nr 3 na płycie, wśród ulubionych utworów. Piękny i silny wokal Palomy, chórki, wyraźny refren to przepis na kolejny przebój tej artystki.

 

9. Warrior

Gdy usłyszycie ten utwór, nie będziecie mieć wątpliwości kto go napisał. Kiedy Sia Furler wyprodukowała ten utwór, krążył w sieci w jej wykonaniu. Ostatecznie trafił w ręce Palomy, która również poradziła sobie świetnie. „Warrior” to świetny kawałek z motywacyjnym tekstem! Mój drugi z ulubionych utworów na tym krążku.

 

10. Til I’m Done

Z tego kawałka najbardziej podobają mi się zwrotki, gdzie słychać wyraźnie chór. Refren brzmi jak wyjęty z innej piosenki, co psuje trochę efekt. Całość wypada jednak przyzwoicie. To trzeci singiel z płyty, do którego teledysk poznaliśmy 4 dni temu.

 

11. Lost and Lonely

Różnica między „Lost and Lonely”, a poprzednim „Til I’m done jest duża, dlatego zestawienie tych utworów obok siebie psuje odbiór. Jeden z najsłabszych utworów.

 

12. Still Around

Paloma jeszcze bardziej zwalnia, a ten utwór nie porywa mnie wcale.

 

13. Pawns (feat. Baby N’Sola, Janelle Martin & Naomi Miller)

Chcemy skorzystać z naszego głosu, więc po prostu głosujemy
Ale my nie jesteśmy… wydaje mi się, że tak naprawdę nie jesteśmy słyszani
Po prostu jesteśmy poklepani po głowie i wyciszeni…
Naprawdę zależy nam na tych rzeczach, dlatego tu jesteśmy, dlatego łączymy się w siłę
Być tu i coś powiedzieć, pokazać że nam zależy i dokonać zmiany

 

14. WW3

Czy spodziewaliście się usłyszeć o III Wojnie Światowej na nowym albumie Palomy Faith? Utwór opowiada o tym, co obecnie dotyka cały świat. „Cicha III Wojna Światowa” trwa chociażby na wschodniej granicy Europy i Azji oraz wśród wielu opcji, które nie potrafią się dogadać. Tym utworem, możemy być pewni tematyki polityki, wojny i wyborów na płycie.

 

15. Love Me As I Am

Trochę brakuje mi spójności w tej piosence, by stała się kolejnym przebojem. A może utwór nie ma być kolejnym hitem Palomy? Tekst oraz brzmienie są bardzo spójne z pozostałymi kompozycjami. Polecam wsłuchać się w to, o czym śpiewa piosenkarka.

 

Bonusy na wersji Deluxe:

Do Power to the Peaceful nie będę wracać. Przeszła trochę obojętnie przez moje uszy. Kolejny kawałek z bonusów to „Tonight’s Not the Only Night”, który brzmi nieco lepiej niż poprzednik. „My body” mógł znaleźć się na pierwszej wersji płyty, a pasowałby idealnie do zakończenia. Ostatni bonus „Price of Fame” to dobry tekst, ale brzmienie średnie.

 

Paloma miesza wesołe brzmienie, z walecznymi tekstami oraz podniosłe utwory ze smutnym przesłaniem. Całość brzmi inaczej niż wcześniejszy album, co świadczy o tym, że album nie jest dla każdego.
Nie spodziewajcie się tutaj typowych synth-popowych piosenek i wzruszających ballad. Mimo, że Paloma Faith potrafi świetnie balansować między przebojami typu „Only Love Can Hurt Like This”, a słabszymi balladami nie zabraknie tutaj brzmienia nieco alternatywnego.

Wydawnictwo w głównej mierze dla fanów takiej muzyki i wokalu. Dla mnie zdecydowanie mocne 7 za zmiany, dojrzałość i album, który rodzi nadzieję na dalszy rozwój artystki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *