Bez kategorii

O miłości na różne sposoby…

„Kocham Cię” można powiedzieć na mnóstwo sposobów. Jednym z najczęściej wybieranych jest dobra kolacja przy świecach, a w tle romantyczna muzyka.
Czy dzisiaj pamiętamy o tym, jakie piosenki słuchali nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie? Czy współczesna muzyka nie zawiera już prawdziwych tekstów o miłości i przyjemnej dla ucha melodii?

 

Zapragnąłem przyjrzeć się muzyce, która niegdyś była symbolem miłości, randek, pierwszego pocałunku czy wspólnego tańca. Na tyle, ile pozwolił mi internet i własna pamięć, postarałem się odnaleźć 10 piosenek, które nie powinny zostać zapomniane. Opowiadają one o miłości w bardzo piękny sposób.

 

Roxette – „It Must Have Been Love”

To jednak była miłość, ale już się skończyła.
To było coś dobrego, ale jakoś to straciłam.
To jednak była miłość, ale już się skończyła.
Od chwili kiedy się dotknęliśmy, póki czas się nie skończył.

Udaję, że jesteśmy jeszcze razem,
że chronię się w twoim sercu.
Ale w środku i na zewnątrz zamieniłam się w wodę
jak łza na twojej dłoni.

Czy wiecie, że ten przebój Roxette początkowo nosił tytuł „It Must Have Been Love (Christmas for the Broken Hearted)” i miał być przebojem świątecznym?
Singiel ten został nagrany ponownie w 1990 roku pod tytułem „It Must Have Been Love”. Trafił na płytę ze ścieżką dźwiękową do filmu „Pretty Woman” z Julią Roberts i Richardem Gere’em. Latem 1990 roku stał się międzynarodowym hitem, który piął się na listy przebojów.
Wielu pomyśli, że ten utwór Roxette stał się dlatego tak popularny, bo znalazł się na ścieżce dźwiękowej do znanego wszystkim filmu o zakochanych. Dla mnie to kwintesencja tego, co zespół tworzył przez wiele lat. A na koncie mają bardzo dużo piosenek o miłości.

 

 

The Righteous Brothers – „Unchained Melody”

Najdroższa moja miłości
Spragniony jestem Twojego dotyku
Przez długi czas samotności
A czas płynie tak powoli
I tak wiele może się wydarzyć
Czy wciąż należysz do mnie?

Potrzebuję Twojej miłości

Tym razem, mogę śmiało przyznać, że ten utwór skradł moje serce gdy pierwszy raz usłyszałem go w filmie „Uwierz w ducha”. Historia nie należy do wesołych, jak w przypadku wielu komedii romantycznych. Piosenka idealnie tworzy klimat w filmie.

 

 

Shakespear’s Sister -” Stay”

Masz nadzieję i modlisz się
Co sprawiają, że czujesz się bezpieczny
W powrocie do własnego świata
Masz nadzieję i modlisz się
Że obudzisz się następnego dnia
W swoim własnym świecie

Stay – drugi singel z płyty Hormonally Yours i największy hit grupy Shakespears Sister. Utwór zajął pierwsze miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii (8 tygodni na pierwszym miejscu) i w Irlandii. Był najwyżej notowaną nowością w Wielkiej Brytanii w historii zespołu i zarazem jedynym utworem, który znalazł się w pierwszej piątce listy przebojów na wyspach.
W klipie Siobhan Fahey jest ukazana jako Śmierć i walczy z Detroit o los jej umierającego ukochanego. Teledysk jest alegorią jej własnych przeżyć związanych z życiem i śmiercią.

 

 

Berlin – „Take My Breath Away”

Grupa pochodzi z Kalifornii, dlatego zmylić Was może jej nazwa. Wokalistka Terri Nunn wraz z zespołem mają na koncie tylko jeden taki sukces. „Take My Breath Away” została motywem przewodnim filmu Top Gun z 1986r., co pozwoliło amerykańskiej grupie zdobyć Oskara. Zaciekawić Was może fakt, że grupa wydała w 2013r. album „Animal”, który przeszedł bez echa. Singiel promujący album możecie znaleźć pod tym samym tytułem – tutaj.
Jak możecie sami się przekonać, zespół nie wykorzystał szansy na międzynarodową karierę. „Take My Breath Away” jednak zawsze pozostanie dla mnie pięknym utworem.

 

Foreigner – „I Wanna Know What Love Is”

W moim życiu było tyle zawodu i bólu serca
Nie wiem czy dam radę znowu to znieść
Nie mogę się zatrzymać, zaszedłem tak daleko, 
Aby zmienić to samotne życie 

Chcę wiedzieć, czym jest miłość, 
Chcę byś mi pokazała
Chcę poczuć, czym jest miłość…

Foreigner to angielsko-amerykańska grupa rockowa , pierwotnie założona w Nowym Jorku w 1976 roku. Ich piosenkę słyszeliście nie raz na pewno w radio. Grupa odnosiła wcześniej sukcesy, ale w Polsce najsłynniejsza jest właśnie ta ballada. W 1986r. zespół otrzymał nagrodę Grammy za ten utwór.
„Zawsze pracowałem późno w nocy, kiedy wszyscy wyszli, a telefon przestał dzwonić. „I Want To Know What Love Is” pojawił się o trzeciej nad ranem w 1984 roku. Nie wiem skąd się to wzięło. Uważam to za dar, który otrzymałem. Myślę, że ze mną było coś większego niż ja. Powiedziałbym, że została napisana w całości przez wyższą siłę” – tak o piosence opowiada jej twórca – Mick Jones.

 

 

Maria McKee – „Show Me Heaven”

Trzymaj moją rękę, nie pozwól mi upaść
Masz niesamowity wdzięk


Nigdy nie czułam się w ten sposób

 

Przebój Marii Louise McKee – amerykańskiej piosenkarki zyskał miano najczęściej coverowanego utworu z przełomu lat 80 i 90′. Najsłynniejszą wersję zaśpiewała Tina Arena. Piosenka jest idealnym utworem jeśli lubimy potężny wokal kobiecy.

 

 

Europe – „Carrie”

Ta piosenka szwedzkiej grupy pochodzi z ich największego albumu „The Final Countdown”. Lubię ją często słuchać , gdyż jest w niej coś magicznego. Nie dziwie się, że kiedyś była hitem. Trudna opowieść, ukazana w piękny sposób.

 

 

Céline Dion – „Where Does My Heart Beat Now”

Gdzież teraz bije moje serce
Gdzież jest dźwięk
Który jedynie odbija się echem przez noc
Gdzież teraz bije moje serce
Nie mogę istnieć
Bez czucia go w sobie

To moja ulubiona piosenka Celine Dion. Światowa premiera piosenki odbyła się na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1989 roku, gdzie Dion zaśpiewała ją na żywo razem ze zwycięską piosenką eurowizyjną z 1988 roku „Ne Partez Pas Sans Moi”. Pamiętam jej brzmienie z dzieciństwa, kiedy moja starsza siostra katowała kasety Whitney Houston i Celiny. Kilka lat temu odkryłem ją na nowo! To niesamowite ile energii w głosie, miała wówczas 22letnia Céline.

 

 

Whitney Houston – „I Have Nothing”

Naprawdę nie potrzebuję spoglądać daleko w przyszłość
Nie chcę iść tam, dokąd Ty nie idziesz ze mną
Nie będę tego powstrzymywać, tej namiętności we mnie
Nie mogę uciec od samej siebie,
Bo nie ma gdzie się ukryć

Więc nie pozwól mi zamknąć kolejnych drzwi
Nie chcę już cierpieć
Zostań w moich ramionach, jeśli się odważysz,
Czyż muszę wyobrażać sobie, że tam jesteś?
Nie odchodź ode mnie,
Nie mam nic, nic, nic
Jeśli nie mam ciebie

Na tej liście nie mogło zabraknąć Whitney Houston z jej hitem z filmu The Bodyguard (1992). Zamiast znanego „I Will Always Love You”(w oryginale Dolly Parton) wybrałem ten utwór. Piosenka zdobyła wiele nagród, a do dzisiaj nakład sprzedał się w ilości 42 milionów egzemplarzy. Szkoda tylko, że nie ma z nami tak pięknego głosu…

 

 

Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak – „Dumka Na Dwa Serca”

 

Na sam koniec wybrałem jeden z najpiękniejszych duetów polskich. Dumka na dwa serca powstała w 1998r. na potrzeby filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski, a autorem tekstu był sam Jacek Cygan. Mimo, że utwór nie jest tak stary, to na deser wybrałem ten piękny duet Mieczysława Szcześniaka i Edyty Górniak. Pamiętam te czasy, gdy w naszym kraju królowało Varius Manx, Elektryczne Gitary, Urszula czy właśnie ten duet.

 

Wybrane przeze mnie utwory są potwierdzeniem tego, że prawdziwa muzyka nigdy nie będzie się starzeć. Piosenki, które opowiadają w piękny sposób o miłości nadal powstają. Musimy jednak pamiętać, że współcześni artyści mają nieco trudniej by zachwycić nas. W dobie streamingu i dostępu do muzyki wszędzie i o każdej porze, możemy odnaleźć stare przeboje i zachwycić się nimi. Dlatego nie łatwo jest stworzyć i zaśpiewać utwór, który chwyci za serce jak „Unchained Melody” czy „Show Me Heaven”.
Ważne by zachować jak najwięcej uczucia, dać coś od siebie i wrzucić sporo emocji w muzykę. Proste, a czasem dla współczesnych artystów niemożliwe.

Podobnie jest z uczuciami. Niegdyś wystarczyło zaprosić ukochaną/ego na romantyczną kolację i wyznać w jak najprostszy, a zarazem szczery sposób miłość. Liczyły się drobne gesty i to w jaki sposób pokazujemy, że nam zależy. Dzisiaj możemy znaleźć kogoś przez internet lub aplikację, opowiedzieć o sobie, wysłać zdjęcie, a najczęściej w spotkaniu na żywo…czar pryska.

Dlatego dziś pamiętajcie, że to co bywa kolorowe i wystrzałowe, często okazuje się być nijakie i bez wyrazu.
Pozwólcie dać szansę temu, co może wydawać się szare i pospolite, bo może się okazać że to jest właśnie, to czego szukaliście.

Jak najpiękniejszych chwil nie tylko w Dniu Zakochanych!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *