Bez kategorii

Muzyka i Wiara – Czy można modlić się śpiewając?

Muzyka chrześcijańska to nie tylko gospel, wywodzący się z XIX-wiecznej kultury czarnoskórych mieszkańców USA ale także takie gatunki jak: rock, pop, soul, blues&jazz, hip-hop czy metal. Ciekawymi gatunkami są praise & worship, chrześcijański rap czy white metal – powstałe w skutek nadania charakteru religijnego do głównych gatunków muzyki.

Do znanych polskich wykonawców muzyki chrześcijańskiej należą: TGD, Gospel Rain, Adonai, Siewcy Lednicy, Mocni w Duchu, Beata Bednarz, Mate.O, Mieczysław Szcześniak, Natalia Niemen, Andrzej Lampert, 2Tm2,3, Antonina Krzysztoń.

TGD

Z tej grupy najbardziej podoba mi się TGD czyli TrzeciaGodzinaDnia:

Poza granicami naszego kraju muzyka chrześcijańska rozwija się jeszcze lepiej. Gospel to najpopularniejszy gatunek, który śpiewaniem wielbi Boga. Jednak przez ostatnie lata zauważyłem znaczny wzrost gatunku, który nam nie kojarzy się z modlitwą i Bogiem. A jednak można i w taki sposób! Konkretnie mam na myśli rock chrześcijański i white metal.

Na zachodzie grający rocka to: Thousand Foot Krutch, Skillet, Disciple oraz inni.
White Metal posłuchamy u King’s X, Underoath, Demon Hunter, Living Sacrifice, As I Lay Dying, Norma Jean, Love and Death.

Metal chrześcijański zapoczątkowano pod koniec lat 70., a pionierami gatunku były amerykański zespół Resurrection Band oraz szwedzki Jerusalem. W latach 80. rozsławił ten gatunek zespół Stryper, natomiast sama nazwa nurtu powstała około 1984 roku, kiedy heavy metal podzielił się na liczne podgatunki. W tym samym czasie wytwórnia Metal Blade Records zaproponowała nazwę „white metal” w opozycji do ruchu black metalowego. Obydwa terminy były wykorzystywane jednocześnie do początku lat 90., kiedy to ruch przeszedł do undergroundu. Od tego czasu kraje anglojęzyczne oraz Europa wykorzystują nazwę „metal chrześcijański”, natomiast określenie „white metal” przyjęło się w Ameryce Południowej oraz południowej Europie. [źródło].

 

Skillet

Od dawna słucham pełnego pozytywnej energii zespołu z USA:

 

Hillsong

Hillsong (ang. Hillsong Church) – jest zielonoświątkowym megakościołem związanym z Australijskim Kościołem Chrześcijańskim. Ich siedziba główna znajduje się w Sydney w Australii. Założyli go w roku 1983 Brian i Bobbie Houston jako centrum chrześcijańskie Hills Life w Baulkham Hills pod Sydney. W Australii w roku 2012 miał 20 tysięcy członków – tak to zgromadzenie opisuje Wikipedia.

Dla mnie Hillsong to głównie: Hillsong Music i Hillsong United – inicjatywy muzyczne, które mają ogromny zasięg.
Całe zgromadzenie Hillsong cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Sprzedają miliony płyt!
Do tej pory Hillsong Music wydał od 1988r. – 26 płyt (w październiku tego roku kolejna) a Hillsong United – 17 w tym 4 studyjne (istnieje od 1998r.)! Jest to ogromne osiągnięcie i chyba jedyne takie w muzyce chrześcijańskiej.

Tutaj możecie znaleźć informacje o pierwszym kościele Hillsong Family w Polsce!

 

Koncerty i festiwale

Trudno znaleźć w Internecie spis wszystkich festiwali muzyki chrześcijańskiej, gospel czy sakralnej. Jest ich jednak więcej niż się spodziewałem.

Festiwale Gospel:

Australian Gospel Music Festival
Fort Gibson Southern Gospel Music Festival
Fun in the Son
McDonald’s Gospelfest
Omaha Blues, Jazz, & Gospel Festival
Umberleigh Rock Gospel Festival

Festiwale kościelno-liturgiczne:

Oslo International Church Music Festival
Festival Europäische Kirchenmusik
Olavsfestdagene

Popularne Festiwale w Polsce:

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel Camp Meeting w Osieku i Gniewie
Festiwal 7xGospel w Krakowie
Opole Gospel Festiwal w Opolu
Festiwal Gospel nad Wartą w Koninie
Festiwal Wiosna Gospel w Lublinie

Po więcej informacji odnośnie festiwali i koncertów w Polsce, zapraszam do strony: http://koncerty.chrzescijanskiegranie.pl/

 

Jak widzicie modlitwa przez śpiew ma ogromną moc. Na przykładzie Hillsong widzimy, że to nie żadna sekta tylko uwielbienie Boga poprzez śpiew. Jeżeli nie robią nikomu krzywdy, ludzie sami mogą dołączyć, nikogo nie zmuszają – to dlaczego nie słuchać takiej muzyki?

 

Światowe Dni Młodzieży

Obecnie w Krakowie trwają Światowe Dni Młodzieży (z ang. World Youth Day). Jako mieszkaniec tego miasta a jednocześnie osoba, która codziennie wśród pielgrzymów zmierza do pracy, mogę śmiało powiedzieć że jest to wyjątkowe święto. Młodzi z całego świata przywieźli ze sobą pozytywną energie, modlą się poprzez śpiew, taniec i wspólne czuwania.
Dla tego wydarzenia powstał hymn, który skomponował Jakub Blycharz.
W nagraniu wzięła udział trójka wokalistów: Ola Maciejewska, Katarzyna Bogusz i Przemek Kleczkowski, istotne tło stanowiły głosy aż 47 chórzystów. Chór został powołany z osób śpiewających w scholach i zespołach przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie.
W sieci odnalazłem już kilkanaście wersji tego utworu. Zaskoczony jest sam autor:

Ogromnie mnie cieszą. Czasami staję przy kanapie, przy której ta piosenka powstała, i myślę sobie, że to zabawne: ta piosenka jest już w miejscach, gdzie mnie nigdy nie było, w miejscach tak dalekich, że nie wiem, czy tam kiedykolwiek trafię, a ona już tam jest” – powiedział w rozmowie z KAI.

 

1. Wznoszę swe oczy ku górom, skąd

Przyjdzie mi pomoc;

Pomoc od Pana, wszak Bogiem On

Miłosiernym jest!

2. Kiedy zbłądzimy, sam szuka nas,

By w swe ramiona wziąć,

Rany uleczyć Krwią swoich ran,

Nowe życie tchnąć!

Błogosławieni miłosierni,

albowiem oni miłosierdzia dostąpią!

3. Gdyby nam Pan nie odpuścił win,

Któż ostać by się mógł?

Lecz On przebacza, przeto i my

Czyńmy jak nasz Bóg!

4. Pan Syna Krwią zmazał wszelki dług,

Syn z grobu żywy wstał;

„Panem jest Jezus” – mówi w nas Duch.

Niech to widzi świat!

[BRIDGE]

Więc odrzuć lęk i wiernym bądź,

Swe troski w Panu złóż

I ufaj, bo zmartwychwstał i wciąż

Żyje Pan, Twój Bóg!

Najbardziej podoba mi się wersja z Karaibów, energiczna i wesoła:

Ciekawa taneczna wersja z folklorem z Ukrainy:

Hiszpańska wersja:

Arabska, której powstanie zaskakuje:

Amerykańska niestety najsłabiej muzycznie:

 

Polecam dla ciekawych takiej muzyki, portale oraz strony www:

http://www.chrzescijanskiegranie.pl/

http://kdm.pl/ – Klub Dobrej Muzyki

http://gospelbox.pl/ z Jasnej Góry 😉

http://www.bosko.pl/muzyka

 

Pamiętajcie: jeżeli ktoś nie wierzy w Boga, to takie jest jego prawo. Ja, jako osoba wierząca tego nie krytykuje a zachęcić mogę śmiało do zapoznania się z muzyką, która pięknie brzmi. Muzyka chrześcijańska nie musi być łatką dla człowieka. Każdy rodzaj muzyki jest dla wszystkich a najważniejsze by łączył…nie dzielił ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *