Recenzje

Hiszpańska lawina emocji w jedną godzinę – Recenzja Monica Naranjo – Lubna

Nie od dzisiaj, na moim blogu możecie spotkać recenzje, teledyski, artystów i muzykę z hiszpańskojęzycznych krajów. Monica Naranjo to jedna z moich ulubionych głosów z Hiszpanii – poniżej kolejna recenzja albumu artystki.

„Lubna” to siódmy, studyjny album nagrany przez Naranjo. Został wydany 29 stycznia 2016 r. przez Sony Music.
To krążek, który po roku od wydania niezwykłej kompilacji „4.0” (recenzja tutaj) zaskakuje jak żaden do tej pory. Artystka sprzedała na całym świecie ponad 8 milionów płyt! Pracę nad „Lubna” powierzyła w ręce Chrisa Gordona, który pracował z nią w „Tarantula” i „4,0”, a także Pepe Herrero (odpowiedzialny za „Adagio”). Album „4.0” to głównie odświeżone kompozycje Monici, natomiast „Lubna” to pierwsza od 7 lat nowa płyta studyjna.

Oficjalny singiel „Jamás” został wydany wraz z pre-order albumu już 4 grudnia:

 

Monica jest obecnie jurorką w programach talent show, prezenterką, producentem muzycznym i wielką diwą. Sama o płycie „Lubna” mówi tak:

„Nie wiem, co się stanie po tej płycie. Dziś nie mam wizji odnośnie innego projektu, a może „Lubna” to moja ostatnia misja w świecie muzyki. ”

Istnieje prawdopodobieństwo, że to ostatni album w karierze 41-letniej piosenkarki. Zapraszam na recenzję:

 

 

 

Ogólna ocena 9/10

 

1. Lasciatemi qui

Album rozpoczyna kompozycja rodem z magicznego filmu. Powolna melodia wraz z narastającym głosem nabiera tempa kiedy pojawiają się skrzypce i chór. Od samego początku słychać, że będzie to mocna płyta, pełna emocji i różnych dźwięków.

 

2. Apocaliptica

Piosenka, która opracowana od a do z niemal perfekcyjnie. Głos Monici jest tutaj dominujący, nie ma wyraźnego refrenu ale całość jest tak zgrabnie połączona, że można słuchać i słuchać…

 

3. Ya Esta Bien

Długa, prawie 7 minutowa „Ya Esta Bien” to kompozycja, która zapadła mi w uszy ze względu na oryginalne brzmienie a jednocześnie przypomnienie takich utwórów Monici jak „Amor y Lujo” czy „Europa”.
Zbliżone znaczenie tekstu i atmosfera towarzysząca piosence jest podobna do opowiadającej o wojnie i historii „Europie”.

 

4. Perdida

W 4 utworze na płycie wdziera się język angielski. Na początku jest śpiewany przez mocny, męski bas a następnie w refrenie mamy następujące słowa:

Monica początkowo brzmi dobrze w języku angielskim. Osobiście słyszę ją pierwszy raz jak śpiewa w tym języku (nie licząc coverów). Piosenka jest bardzo dobra ale tylko pierwsza zwrotka w języku hiszpańskim a później słyszymy próbę zamiany całkowitej. Najlepiej brzmiałaby tylko w języku hiszpańskim lub angielskim.

 

5. Essere uno

1-minutowy przerywnik ale bardzo pięknie skomponowany. Miód dla ucha….

 

6. Fin

Piosenka łączy w sobie wiele charakterystycznych cech dla Monici Naranjo: lekkie i nastrojowe śpiewanie, potęgę w głosie i charakterystyczny wokal w szybszym tempie.
Piosenka jest nadzieją dla „matki, która straciła dziecko” a całość trzeba po prostu posłuchać bo narastających emocji nie ma końca.

Musisz żyć do przodu
I iść przed siebie
Miłość nie skończy się w Tobie, nie …

 

7. Eleo e nato

Instrumentalne brzmienie… czyli podróż w głąb kolejnej części płyty.

 

8. Ese Es Mi Publico

Piosenka nie do końca o publiczności Monici. Trzeba wsłuchać się w tekst a w nim m.in. opowieść o publiczności pokazanej z drugiej strony – jako cierpienie i utrata życia dla artysty.

 

9. Boomerang

Piękna kompozycja w sam raz do dramatycznego tańca flamenco. Nastrój buduje Monica w duecie z Mariną Hereidą oraz podniosłym chórem. Uwielbiam ten utwór i jego energię i dramaturgię.

 

10. Holocausto

Emocje towarzyszące są bardzo głębokie a smutek nieunikniony, temat znany…. Piosenka niosąca tekst:

 

Najodważniejsi spośród nas dwóch decydowali czy żyć, czy umrzeć dla Boga.
Nie bądźcie tchórzami w miłości; bez Ciebie ani z Tobą, Do widzenia.

Modlę się do tego, co nie chcę więcej plamy krwi na mojej ręce
Pomóż mi i ratuj mnie od tego nieszczęścia.

 

11. L’ombra

Jaime Heredia to głos wykonujący głównie flamenco. Tutaj dodaje piosence dramaturgii i jest dobrym wstępem w drugą część płyty. Sama Monica nie śpiewa tutaj.

 

12. Romance Con La Locura

Romans z szaleństwem to energia sama w sobie. Piosenka stworzona do tego by wykonać ją na scenie… tańcząc.
Na samym końcu słyszymy, że to nie romantyczne tylko „brudne” tango. Pełna namiętności i pasji piosenka.

 

13. Contemplazione

Kolejny przejście między piosenkami, które nastraja i tworzy ciarki na plecach.

 

14. Balada Desperada

 

Piosenka o miłości, która przypomina stare hiszpańskie przeboje rodem z największych pokazów tango. Pierwszy raz słyszymy akordeon na płycie, w połączeniu ze skrzypcami oddaje jeszcze bardziej nastrój taneczny.

 

Spójrz na mnie, pokryta gwiazdami, taka smutna,
tak piękna, pełna niewinności.

Patrząc na księżyc,
czuje delikatny ruch powietrza, a ja ledwo oddycham …

Spójrz, błogosławiony i wymieszać mgłę,
ekscesy i braki.

Czy nie wiesz, że miłość była moją inspiracją?
Ten zapach był moją wielką pasją,

miłość jest trudna…

 

15. Jamas

Pierwszy singiel, który już w grudniu 2015 ukazał się na kanale monicanaranjoVEVO.
Teledysk pełen emocji i uczuć pokazuje jednocześnie o czym piosenka – możecie zobaczyć go na początku wpisu.

 

16. Mortem Eleonard

Piosenka w języku łacińskim, chór z Hiszpanii śpiewa tutaj znakomicie o śmierci. Piękna kompozycja.

 

17. Lubna y Eleonard

Moje uczucia po przesłuchaniu tej piosenki opisują  słowa „hoy, he descubierto un mundo magico” – dziś odkryłem magiczny świat! Zakończenie godne finału na płycie „Lubna”.

 

 

Monica wykonała kawał dobrej roboty. Jeżeli fani tej pięknej 41 letniej hiszpanki mieliby czekać na album 10 lat i otrzymać taki zestaw byliby pełni szczęścia! Tymczasem nie musieli tyle czekać. Piosenkarka połączyła to co potrafi najlepiej: dramatyczne i pełne charyzmy śpiewanie, głębokie teksty, różne gatunki a całość skomponowana tak, że nie jedna ścieżka filmowa nie wzbudza w słuchaczu takie emocje jak „Lubna”. Album to dokładnie 1 godzina i 7 minut muzyki, która zostaje na długo po przesłuchaniu.

Polecam i przez wzgląd na muzykę, język, aranżacje i emocje daje dużą 9!

 

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *