Bez kategorii

Modlitwa za Ukrainę – Я вірю в перемогу добра!

To ponad 16 miesięcy, kiedy to 21 listopada 2013 roku Prezydent Ukrainy odłożył podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, co zapoczątkowało protesty zwolenników integracji z UE na Placu Niepodległości w Kijowie. Do dzisiaj cała Europa żyje Ukrainą i wiele decyzji w Unii jest powiązanych z tym co się dzieje na wschodzie.

Ten wpis nie jest żadną manifestacją, nie jest moimi przemyśleniami na temat tego wydarzenia czy sytuacji w Europie. Od samego początku jednak obserwuje działania ukraińskiej piosenkarki Rusłany Łyżyczko, którą znamy ze zwycięstwa w Eurowizji z 2004r. Mimo że jest wielką gwiazdą na Ukrainie, po kilkanaście godzin na dobę zagrzewała manifestujących ludzi na Majdanie. Nie dbałą o makijaż, fryzurę, duży mróz, a nawet o rzeczy prywatne, wychodziła na scenę by śpiewać z ludźmi hymn Ukrainy. Wcześniej znamy jej liczne występy w mediach, podczas Pomarańczowej Rewolucji w 2004r. Moim zdaniem to przykład odważnej kobiety, która nie boi się pokazać że walczy o swój kraj, własną ojczyznę.

 

Rusłana nie nagrała żadnej piosenki związanej z Majdanem, jednak stale była obecna tam i to najważniejsze jest w takich momentach. Tacy ludzie mają pomóc nam jednoczyć się i czasem potrzebne jest ich wsparcie.

 

Nie tylko Rusłana jest mi znana z Ukrainy, wcześniej pisałem o Ani Lorak – tutaj wpis, ciągle zachwycam się głosem Zlaty Ognevich a ostatnio za sprawą pewnego człowieka eksploruje więcej muzyki ze wschodu.

Zlata Ognevich nagrała piosenkę „Pray for Ukraine” – odczucia mam mieszane, bo uwielbiam jej głos zwłaszcza w balladach, tekst jest dosyć prosty ale adekwatny, natomiast… muzyka rodem z dyskoteki nie przemawia do mnie. Jedyne co, to teledysk jest dobrze nakręcony. Zresztą wystarczy obejrzeć/posłuchać:

Jest jednak piosenka, która idealnie opowiada o utracie najbliższych podczas Majdanu – to kompozycja Tiany Roz – Мамо, не плач (pol. Mamo, nie płacz).

Podobną kompozycję nagrała Ani Lorak w 2014 roku. „Мальви” – z polskiego malwy, opowieść o matce, która czeka na syna będąc daleko od niego, a dlaczego… wystarczy obejrzeć teledysk.

Piosenek związanych z wydarzeniami na Ukrainie, zapewne powstało wiele. Ja odnalazłem te i mogę śmiało powiedzieć, że żaden celebryta czy piosenkarka nie wzbogacił się na tym, że je nagrał. To piosenkarki rodem z Ukrainy, które są dosyć znane również w całej Europie. Na miejscu Ani Lorak czy Tiany Roz nagrałbym podobne piosenki, bo czasem trudno nie wyrazić własnych uczuć wobec wydarzeń wokół nas, a jeśli można to zrobić w sposób który umiemy najlepiej to dlaczego nie?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *