Recenzje

Kasia Moś „Inspination” – RECENZJA

Przyszedł czas na kolejną recenzję albumu polskiego wydawnictwa.
Tym razem to album „Inspination” pochodzącej ze śląska Kasi Moś. Na początek coś o samej autorce tego albumu.
Kasia Moś jest absolwentką Szkoły Muzycznej w Bytomiu, gdzie uczyła się gry na wiolonczeli i fortepianie. Ma za sobą również klasę wokalu w Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest córką Marka Mosia, dyrygenta Orkiestry Aukso, oraz siostrą Mateusza Mosia – muzyka, który współtworzył jej debiutancki album.

Kasia w dorobku ma m.in. finał trzeciej edycji programu Must Be The Music, I miejsce na Festivalu Carpathia Rzeszów 2015 oraz występy z zespołem Pussycat Dolls Burlesque Revue (obok Kelly Osbourne i Carmen Electry). Znamy ją również z wokalnych zapowiedzi z grupą The Chance na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 2006 roku po raz pierwszy wzięła udział w polskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Utwór I Wanna Know skomponował dla niej Robert Janson – lider zespołu Varius Manx. Wówczas zajęła 10. miejsce. Kolejna przygoda z Eurowizją to utwór Addiction, z którym artystka zakwalifikowała się do zeszłorocznych preselekcji, zajmując w nich 6. miejsce. I tutaj rozpoczyna się moja przygoda z tą artystką. „Addiction” spodobało mi się, jednak w 2016r. w moje ręce wpadały zupełnie inne albumy. Nie słuchałem wówczas pozostałych utworów Kasi.

Za sprawą udziału w tegorocznych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, Kasia zwróciła na siebie moją uwagę. Wykon Flashlight na żywo zmiażdżył pozostałą konkurencję przy eliminacjach. Tym sposobem ta piosenka, która zdobyła najwyższą notę w głosowaniu jury i zajęła drugie miejsce w głosowaniu publiczności, jest naszą reprezentacją na tegorocznym konkursie Eurowizji.

 

Postanowiłem przesłuchać jedynego albumu Kasi wydanego pod koniec roku 2015. Niech moje ucho dowie się czym artystka jest w stanie mnie zaskoczyć.
Album „Inspination” podzielony został na dwie części. Mimo, że różnią się one klimatem i tempem, obie podporządkowano muzycznym zainteresowaniom Kasi i znajdziemy w nim różne gatunki muzyczne.

 

Ogólna ocena 7/10

CD 1

1. Experience

Pierwszy utwór na płycie zaskakuje pozytywnie nowoczesnym brzmieniem. Piosenka wpada w ucho i mimo mieszanki stylów, przyjemnie się ją słucha.

 

2. Addiction

Zeszłoroczne Krajowe Eliminacje do Konkursu Eurowizji były na najwyższym dotychczas poziomie. Kasia z tą piosenką zajęła ostatecznie tylko 6 miejsce. Piosenka z wyraźnym refrenem, mocnym wokalem miesza różne gatunki: od nowoczesnego r’n’b, aż po elektro. Może się podobać lub nie. Ja jestem jak najbardziej za!

3. Fat

Słysząc pierwszy raz „Fat” pomyślałem: z kim Kasia to śpiewa? Okazało się, że ten eksperyment to celowy zabieg wykonany w 100% przez Kasie. To tylko pokazuje, że Kasia lubi eksperymentować i nie śpiewa tylko jazzu czy soul’u.

 

4. Pryzmat

Pełen pozytywnej energii i nie banalnego tekstu utwór! „Pryzmat” zaskoczył nie tylko tym, że jest po polsku, ale Stacje radiowe powinny go grać jak najdłużej. Niestety tak chyba nie jest.

5. Strep

Przy tej piosence nie da się siedzieć w miejscu. Okraszony mocnym wokalem Kasi, pełen kombinacji „Strep” brzmi jak dobry kawałek Beyonce. To jest to!

 

6. Beautiful Sunrise (Essex Remix)

Oryginalny remix łączący to co słyszeliśmy wcześniej z tym co nastąpi w kawałku nr 7. Nie męczy ucha, ale też nie jest to mój ulubiony kawałek.

 

7. If You Looking (Essex Remix)

Chociaż ten remix może się nam wydawać za bardzo przekombinowany, to dzięki niemu 1 część płyty zyskuje oryginalne zakończenie.

 

 

CD 2

1. Intro

Doskonały wstęp do piosenki „Zatracam się”.

 

2. Zatracam Się

Piękny utwór i niesamowity klimat. W nagraniu utworu udział wzięli: Mateusz Kołakowski – fortepian, Mateusz Moś – skrzypce, vocal, Sebastian Ruciński – gitara, Katarzyna Moś – wiolonczela. Teledysk został nakręcony w Bytomiu, gdzie na co dzień Kasia mieszka.

Poczuj ze mną, choć przez chwilę,
dotyk nieba, jedność ciał.
smutek wszędzie, gdy cię nie ma
wszystko traci swój głęboki sens.

Uczucie ogarnia nas
zatraca się cały świat.
Uczucie ogarnia nas
zatraca się cały świat.
Miłość otacza nas
Miłość przenika nas.

3. Beautiful Sunrise

Celowy zabieg? Na CD1 słyszeliśmy już „Beautiful Sunrise” tylko zremixowane. Zazwyczaj na płycie, artyści umieszczają remixy swoich utwórów kilka numerów niżej. Tutaj mamy odwrotnie. Sam nie wiem, która wersja lepsza bo piosenka i tak wpadła mi w ucho 🙂

 

4. Supernowa

Przyjemny kawałek w naszym ojczystym języku. „Zanim spadnie morze łez, zapalimy płomień wielu serc” – ten moment najbardziej lubię w tej piosence.

 

5. If You Looking

Ostatnia piosenka na płycie wzbudza we mnie niedosyt. Głosu Kasi słucha się przyjemnie, a tu już koniec. „If You Looking” to bardzo klimatyczny i trochę melancholijny utwór.

 

6. Outro

Jak ja kocham dźwięk tych skrzypiec, które tu słyszymy. Oby to była zapowiedź, że w kolejnym albumie Kasi znajdziemy ich więcej.

 

Album jest zróżnicowany, znajdziemy tu trochę bluesu, soulu,  jazzu z lekkim elektro czy czasem funk’u.
Cały album jest podzielony na dwie części, ale mogła być to również spoista całość na 1 CD.
Kasia Moś wie w jakim kierunku podąża, zmienia barwy głosu z jaśniejszych na coraz bardziej ciemne i w ten sposób zabiera nas do swojego świata muzyki.
Wiele osób twierdzi, że Kasia jest niedoceniona na polskim rynku muzycznym. Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jest to artystka o niezwykłym potencjale i charakterystycznej barwie głosu.
Z niecierpliwością czekam na kolejny album Kasi. W którą stronę pójdzie? Czy będzie podbijać polskie stacje muzyczne? Czy może wyjedzie z Polski by się rozwijać? Tego nie wiemy.
Tymczasem trzymam mocno kciuki za Kasie w tegorocznej Eurowizji w Kijowie – wystąpi jako pozycja nr 11 w I półfinale (9 maja 2017r).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *