Bez kategorii

Hiszpański przepis na sukces? Edurne „Amanecer”

Nieuchronnie zbliżamy się do Konkursu Piosenki, który młodszemu pokoleniu kojarzyć się będzie z kiczem i kobietą z brodą, ale starsze pamięta te czasy gdzie z instrumentami na żywo, wokaliści, wokalistki i zespoły z całej Europy walczyli, po prostu – piosenką o zwycięstwo.

Czasy zmieniają się, trendy eurowizyjne również. Obecnie stosuje się techniki 3D (zeszłoroczny konkurs w Kopenhadze), telebimy pokazują kawałki teledysków, kostiumy są szyte przez prawie rok a piosenki piszą najlepsi specjaliści z kraju. Hmm… nie można tego powiedzieć o każdym kraju (również o Polsce), ale wiele Państw stara się by w następnym roku to właśnie w jego stolicy był kolejny konkurs. Takim Państwem jest między innymi Hiszpania, która od 1961r. wysyła piosenki na Eurowizje… w swoim ojczystym języku! Jedynie w zeszłym roku, Ruth Lorenzo wykonała utwór „Dancing in the Rain” w dwóch językach: angielskim i hiszpańskim. Jednak hiszpanie to tradycjonaliści i w tym roku jedzie piosenka, w całości w języku hiszpańskim.

Właśnie w tym wpisie, chciałbym coś więcej opowiedzieć o piosenkarce Edurne i jej genialnej piosence „Amanecer”.

Edurne to hiszpańska piosenkarka, która zaczęła kariere od talent show typu Fabryka Gwiazd (hiszp. Operación Triunfo), prowadziła pare programów w TV a ostatecznie wygrała w 2013r. hiszpańską wersje programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Czemu się nie dziwie, bo wystarczy zobaczyć jej występ gdzie musiała śpiewać i tańczyć do Pink „Try” lub Beyonce. Kobieta ma talent, ale dopiero w piosence „Amanecer” słychać jej możliwości (wcześniej nagrała pare utwórów pop po angielsku i hiszpańsku – bez szału).

Przed świtem – tak właśnie brzmi w tłumaczeniu polskim tytuł piosenki, zostało wyprodukowane przez znany i ceniony hiszpański duet German De La Hoz oraz David Arnal. 1 marca Hiszpania wybrała ten utwór, a 9 pojawił się w sieci znakomity teledysk.

Przypomnijmy, że tegoroczna Eurowizja odbędzie się 19-23 maja, w Austrii pod hasłem „Budujemy mosty”. W teledysku Edurne jest historia – którą warto zobaczyć, pojawia się motyw mostu, nawet data finału 23.03.2015 (co prawda na pierścionku, ale jest ;]). Teledysk będzie można zobaczyć również w 3D a pod koniec marca Edurne będzie nagrywać wersję symfoniczną z Orkiestrą Narodową. Brzmi to jak przepis na sukces? Być może Hiszpanii uda się zorganizować 61.konkurs piosenki Eurowizji, jednak jak wiemy trzeba by przez te 3minuty przede wszystkim na scenie zadziały się cuda. Czy to będzie ściąganie sukienek, czy kobieta z brodą, lub skrzydlaty potwór – jedno jest pewne MUSI BYĆ INNE NIŻ RESZTA!

Piosenkę Edurne „Amanecer” zapętlam cały czas. Moim zdaniem to bardzo dobry utwór i kocham Hiszpanie właśnie za to, że nie wstydzą się swojego języka i pokazują jak piękne mogą być piosenki, właśnie w ojczystym języku. Trzymam kciuki za Edurne i tak sobie myślę, że chyba nigdy nie uwolnie się od piosenek w tym języku. 😉

 

Se fue sin saber
Que yo sí lo amé
Se fue sin creer en mí
Perdí la razón
Sangré tanto amor
Que aún, hoy siento el vacío
Me lleva contigo

Mi corazón
Me susurró
A mí no vuelvas sin su amor

Camino al ayer
Allá donde estés
Hoy reto al olvido
Se fue sin saber
Que yo no me rindo

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *