Recenzje

Calum Scott – Only Human [RECENZJA]

Dzisiaj chciałbym przedstawić Ci recenzję debiutanckiego albumu Caluma Scotta – 29-letniego brytyjczyka o niezwykłym głosie.
Calum w 2015 roku wziął udział w 9. edycji Britain’s Got Talent. Mimo, że dotarł do wielkiego finału nie wygrał programu. Jednak jego występ z akustyczną wersją „Dancing On My Own” szwedzkiej artystki Robyn, jest dziś jednym z najsłynniejszych momentów w całej historii programu.

Na debiutancki album Caluma fani musieli czekać, aż 3 lata od kiedy zrobiło się o nim głośno.
Ja jednak nie znałem jego słynnego występu z Britain’s Got Talent…

Moją uwagę zwróciła piosenka „You Are The Reason”, od której rozpocząłem poznawanie wydanego 9 marca albumu „Only Human”.
Płyta jest bardzo osobista, o czym świadczy wyznanie Caluma, że jest gejem i poniższe słowa:

Mój album jest o tym, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Nie mamy wielkiego wpływu na to jacy się rodzimy i w kim zakochujemy.
Bądźmy dumni z tego kim jesteśmy.

Zapraszam na recenzję kolejnego debiutu na rynku muzycznym!

 

Ocena 9/10

 

1. If Our Love Is Wrong

Album rozpoczyna piękna piosenka o miłosnych zawirowaniach oraz obawach. „If Our Love Is Wrong” to mocna kompozycja, która odpowiada przecząco na pytanie: Czy debiutancki album Caluma to same ballady?

 

2. Give Me Something

Zaskakujące jest to, że już w drugim utworze Calum przyśpiesza jeszcze bardziej. Oczywiście to wróży doskonały album.

 

3. Rythm Inside

Przy „Rythm Inside” mam mieszane uczucia. Piosenka bardzo rytmiczna, dobry tekst, wpadający w ucho refren. Jednak przeraża mnie to, że robi się coraz szybciej na albumie. Może na końcu wkomponowałaby się lepiej. Piosenka została singlem nr 2 promującym album.

 

4. You Are The Reason

Jeżeli ktoś zna Caluma Scotta, tej piosenki nie muszę przedstawiać. Najpopularniejszy utwór brytyjczyka. Jednocześnie to dzięki wersji w duecie z Leoną Lewis poznałem Caluma. Piękny utwór…

 

5. Come Back Home

To mój ulubiony utwór na płycie! Kiedy usłyszałem pierwszy raz „Come Back Home” wracałem do niego milion razy! Mojej podróży do rodzinnego domu już zawsze będzie towarzyszyła ta piosenka. Znakomite 3 minuty!

 

6. Stop Myself (Only Human)

Od pierwszych słów piosenki możemy zrozumieć, że to bardzo osobisty utwór Caluma. Nie mamy tutaj do czynienia z balladą.

 

7. Dancing On My Own

Właśnie ta piosenka sprawiła, że siadając do tej płyty miałem nadzieję na posłuchanie sporo ballad. Bardzo spokojnie przechodzimy od delikatnych zwrotek do mocnego refrenu. Idealny utwór dla takiego wokalu, mimo tego że to cover z repertuaru Robyn.

 

8. Only You

„Only You” sprawi, że w Twoim oku może pojawić się łza wzruszenia. Delikatna pomoc chóru, odpowiednia budowa nastroju i mamy idealny utwór na randkę. Skorzystajcie 😉

 

9. Won’t Let You Down

Chcesz posłuchać czegoś, co podniesie Cię na duchu. Zapraszam do posłuchania tego utworu. Z biegiem czasu piosenka nabiera coraz większej mocy.

 

10. What I Miss Most

To kolejny utwór, który uwielbiam. Jego przesłanie, przebojowy refren i nowoczesne dźwięki idealnie tworzą całość. To już czwarty singiel z albumu! Zachęcam również do obejrzenia teledysku:

 

11. Hotel Room

Kolejna osobista podróż z artystą poprzez piękną balladę.

 

12. Good To You

Bardzo nowoczesne brzmienie, o nieco innym brzmieniu niż reszta piosenek.

 

13. Not Dark Yet

Akustyczny cover piosenki Boba Dylana, który w pięknym stylu kończy album.

 

14. Dancing On My Own – Tiesto REMIX (bonus track)

 

Calum Scott ma bardzo ciepłą, a zarazem mocną barwę głosu. Na jego debiutanckim albumie, spodziewałem się sporo ballad i utworów w stylu Adele czy Sama Smitha. 
Tym większe było moje zaskoczenie, że z każdą piosenką poznawałem nowe możliwości artysty. „Only Human” to z pewnością album, który zasłużył na miano Płyty Miesiąca!
Ocena 9 na 10 to głównie zasługa wokalu artysty, świetnych kompozycji i pozytywnego odbioru każdej piosenki. Brakowało mi takiego głosu w 2018 roku, dlatego liczę że kolejne album Caluma będą jeszcze bardziej zaskakujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *