30 songs

30 najpiękniejszych polskich piosenek…

Rozpoczynam pierwsze zestawienie z serii 30 piosenek.
Pamiętacie listę 30ton – lista, lista, lista przebojów?! Jeżeli tak, to oznacza że urodziliście się na przełomie lat 80′ i 90′. I na pewno skojarzycie część utworów, które dzisiaj dla Was przygotowałem.
Nie znajdziecie tutaj muzyki w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim czy włoskim. Mimo, że najwięcej słucham muzyki w tych językach, to dziś poznacie listę moich ulubionych polskich utworów.

Nie zabraknie tutaj przebojów, które powstały przed moim przyjściem na świat, jak i nieco świeższych kompozycji.
Na liście jednak próżno szukać utworów wydanych po 2010 roku.Dlaczego?
Listę posegregowałem według ustalonej kolejności. Poza 30ką mogły by się znaleźć najnowsze produkcje, ale czołowe miejsca zajmują najpiękniejsze polskie piosenki!

 

 

 

1. Maryla Rodowicz – Łatwopalni

Zdecydowanie numerem 1 w polskiej muzyce rozrywkowej jest nostalgiczny utwór o przemijaniu „Łatwopalni”. Singiel promował album Tribute to Agnieszka Osiecka: Łatwopalni, wydany w 1997 roku.
Słowa do piosenki napisał Jacek Cygan, zaś muzykę skomponował Robert Janson.

 

2. Violetta Villas – Do Ciebie Mamo

Ten wzruszający „List do matki” (również piosenka znana pod tym tytułem) Violetta Villas wydała w 1966roku. Artystka dzięki możliwościom głosowym (obdarzona sopranem spinto) nazywana była „białym krukiem wokalistyki światowej”. Muzykę do tej pięknej ballady skomponował Adam Skorupka, a słowa napisali Stanisław Werner i Mirosław Łebkowski.

 

3. Zbigniew Wodecki – Lubię wracać tam gdzie byłem

Piosenka z repertuaru śp.Zbigniewa Wodeckiego pochodzi z 1980 roku. To mój ulubiony utwór tego artysty. Brakuje dzisiaj takiej muzyki…

 

4. Seweryn Krajewski – Uciekaj moje serce

Wydany 1982 roku singiel szybko stał się przebojem, po tym jak trafił na ścieżki dźwiękowe do serialu „Jan Serce”. Wszystkie piosenki Krajewskiego wzruszają, a ta najbardziej.

 

5. Varius Manx – Orła Cień

Grupę Varius Manx nie trzeba nikomu przedstawiać. Po odejściu Anity Lipnickiej w 1995roku, nową wokalistką została wówczas 18-letnia Katarzyna Stankiewicz, zwyciężczyni programu Szansa na sukces. Wiosną 1996 roku, grupa wydała pierwszy singiel z nową wokalistką, pt. „Orła cień”, który stał się wielkim przebojem. Dla mnie przebojem nr 1 tego zespołu. Takie dźwięki w tych czasach to był rarytas!

 

6. Natalia Kukulska – Dłoń

To najpiękniejsza, a zarazem najsmutniejsza piosenka wydana przez Natalię Kukulską. Słowa napisał Marek Dutkiewicz, a kompozycja powstała po śmierci matki Natalii, Anny Jantar – ofiary katastrofy lotniczej z 1980 roku.

 

7. Edyta Górniak – Szyby

Tekst do piosenki napisały siostry Agata i Martyna Miklaszewskie, a muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Piosenkę śpiewała Edyta Górniak, ale także Katarzyna Groniec. Piosenka „Szyby” powstała do słynnego musicalu „Metro”. Najbardziej niezwykły jest w tej piosence nastrój i rosnące emocje. Cudowna!

 

8. Robert Janson ft. Kuba Badach – Małe Szczęścia 

W 1997r. kiedy powstała piosenka „Małe szczęścia” nikt nie spodziewał się kariery Kuby Badacha. Kolejny głos odkryty przez Roberta Jansona i ten niezwykły tekst. Piosenka tak bardzo przypomina mi dzieciństwo.

9. Czesław Niemen – Wspomnienie

Skoro jesteśmy przy wspomnieniach, nie mogło zabraknąć Czesława Niemena. „Wspomnienie” to moja ulubiona piosenka tego artysty.  Nikt inny nie potrafiłby ją tak zaśpiewać.

 

10. Lady Pank – Zawsze tam gdzie Ty

Singiel promujący album pod tym samym tytułem został wydany w 1990 roku. Słowa dla zespołu napisał Jacek Skubikowski, a muzykę skomponował oczywiście Jan Borysewicz. To najbardziej znany utwór Lady Pan, a zarazem bardzo lubiany przeze mnie.

 

11. Alicja Majewska – Jeszcze się tam żagiel bieli

Piosenka autorstwa Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Korcza. Wybitny tekst i wspaniałe wykonanie Alicji Majewskiej. I pomyśleć, że powstała 8 lat przed moimi narodzinami 🙂

 

12. Anna German – Tańczące Eurydyki

To najbardziej rozpoznawalna piosenka Anny German. Piosenka zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie oraz II nagrodę podczas II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii „Piosenka aktorsko-literacka”, w 1964 roku. Historię Anny German śledziłem oglądając serial pod tym samym tytułem.

 

13. Edyta Górniak – To nie ja

Należę do fanów Eurowizji, dlatego nie mogło zabraknąć największego sukcesu Polski na tym konkursie – II miejsca i piosenki „To nie ja”. Utwór został zgłoszony do stawki finałowej 39. Konkursu Piosenki Eurowizji przez Edytę Górniak, która wcześniej odeszła z Teatru Buffo, gdzie grała m.in. w musicalu Metro. Piosenkarka przyjęła wówczas propozycję nadawcy Telewizji Polskiej (TVP) dotyczącą reprezentowania Polski na Eurowizji w Dublinie.
W trakcie próby generalnej, transmitowanej do wszystkich krajów oraz lokalnych komisji jurorskich, piosenkarka zdecydowała się zaśpiewać fragment utworu w języku angielskim, co wywołało kontrowersję. W tym samym roku Edyta wydała angielską wersję pt. „Once in a Lifetime”, jednak wykonanie podczas próby zostało uznane za naruszenie regulaminu widowiska nakazującego śpiewanie wszystkim uczestnikom swoich propozycji w języku ojczystym. Ostatecznie piosenka nie została zdyskwalifikowana, a Edyta zajęła II miejsce z ilością 166 punktów.
Występ Edyty Górniak w 1994r. był moim zdaniem, najlepszym w historii Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji (Eurovision Song Contest).

 

14. Łzy – Opowiem Wam Jej Historię

Wydany w 2000r. album zespołu Łzy „W związku z samotnością” był słuchany przeze mnie niezliczoną ilość razy. To właśnie koncert Ani Wyszkoni z zespołem był moim pierwszym. Z albumu ciężko wyodrębnić mój ulubiony utwór, ale „Opowiem Wam Jej Historię” ma w sobie wiele emocji i często go słucham.

 

15. Hey – Teksański

Zastanawiam się czy zespół Hey z Katarzyną Nosowską spodziewał się sukcesu piosenki „Teksański”. Ta kompozycja z debiutanckiego albumu „Fire” (1993r.) jest najczęściej odtwarzaną, coverowaną oraz śpiewaną na castingach z całego dorobku Hey. Ja przede wszystkim cenię Katarzynę Nosowską za to, że dzięki zabawie z tekstem stworzyła taki utwór. Znakomity!

 

16. Andrzej Piaseczny – Niecierpliwi

Właściwie to piosenka Roberta Chojnackiego, który zaprosił do współpracy Piaska przy tworzeniu płyty „Sax&Sex”. Płyta sprzedała się w nakładzie 1 500 000, a znalazły się na niej takie przeboje jak „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba”, czy właśnie ta liryczna ballada „Niecierpliwi”.

 

17. Anna Jantar- Radość najpiękniejszych lat

To czwarty singel Anny Jantar z albumu „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, wydany w 1977 r. Autorem tekstu jest Janusz Kondratowicz, a kompozycję napisał mąż wokalistki – Jarosław Kukulski. To piękna i pełna pozytywnych emocji kompozycja, których brakuje obecnie.

 

18. Joanna Słowińska i Maciej Miecznikowski – Psalm Kochania

Singiel promujący „Płasterz Wrześniowy” Rubika w wykonaniu Joanny Słowińskiej i Macieja Miecznikowskiego, brzmi najpiękniej na całej płycie. Joanna Słowińska tworząca muzykę folk i etno, używa ludowej techniki śpiewu, tzw. „głosu białego”, a Macieja Miecznikowskiego możecie znać z zespołów Pudelski i Leszcze. Duet stworzony przez Piotra Rubika w 2006r. mogę słuchać non stop. „Największym odkryciem…” jest to, że ten duet potrafił tak świetnie brzmieć razem.

 

19. Kayah – Byłam różą

„Kiedyś była różą dla twojego serca” – to mój ulubiony fragment w całym albumie „Kayah i Bregović”. Ten polsko- bałkański duet stworzył wspaniałą mieszankę współczesnego popu i folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową.

 

20. Kancelarya – Zabiorę Cię właśnie tam

Polski zespół Kancelarya zasłynął głównie z tej piosenki. Co ciekawe, w dorobku Kancelarii są dwa albumy, jednak żaden nie zawiera tak pięknej i charakterystycznej ballady.

 

21. Tomasz Żółtko – Dotykaj

Tomasza Żółtko to muzyk, publicysta i autor współczesnej piosenki autorskiej. Piszący teksty oparte są na refleksji, ironii i humorze zasłynął z piosenki „Dotykaj” wydanej w swoim I albumie „Klatka skandalu”. Piosenka jest dla mnie najbardziej zmysłowym utworem w historii polskiej muzyki. Wystarczy wsłuchać się w tekst i brzmienie.

 

22. Krzysztof Krawczyk, Edyta Bartosiewicz – Trudno tak

To bardzo ciekawy duet, do którego często wracam, mimo że nie jestem fanem Krawczyka czy Bartosiewicz. Najbardziej urzeka mnie tekst oraz jego lekkość.

 

23. Małgorzata Ostrowska – Meluzyna

Małgorzata Ostrowska w filmie „Podróże pana Kleksa” pojawiła się jako królowa Aba, śpiewając o Meluzynie. Czymże jest ta Meluzyna? To coś na wzór syreny, ale z wężowym ogonem zamiast rybiego. Postać występuje w legendach i folklorze. Gdy słucham tej piosenki, przypomina mi się dzieciństwo i ten wspaniały film o Panu Kleksie 🙂 Głos Ostrowskiej uwielbiam.

 

24. Grażyna Łobaszewska – Brzydcy

Grażyna Łobaszewska w 1988r. wydała album „Brzydcy”, gdzie można było znaleźć wiele znakomitych utworów. Tytułowa piosenka to moja ulubiona z repertuaru artystki, ze względu na historię którą niesie. Polecam!

 

25. Goya – Mój

Zespół Magdaleny Wójcik wydał wiele utworów z charakterystycznym lekkim brzmieniem. Z kawałkiem „Mój” wiąże się pewna historia osobista, którą przeżyłem. Piosenka zachwyca mnie swoją lekkością i dźwiękami, które uspokajają.

 

26. O.N.A – Niekochana

Bardzo lubię dawną Chylińską i repertuar O.N.A. „Niekochana” to utwór, który był ze mną w czasie trudnym i bardzo pomógł.

 

27. Varius Manx – Zanim zrozumiesz

Czas na Varius Manx z czasów Anity Lipnickiej. To przepiękny utwór, który już zawsze będzie mi się kojarzył z dźwiękiem łamanego drewna na ognisku i szumem wiatru w lesie. Przy takich okolicznościach poznałem „Zanim zrozumiesz”. A w czasie wydania utworu miałem…6 lat.

 

28. Kasia Kowalska – Bezpowrotnie

Jedna z najbardziej nastrojowych piosenek Kasi Kowalskiej. Płyta „Antidotum” to kolejny krążek, który często zapętlałem. „Bezpowrotnie” opowiada o przemijaniu, śmierci, bólu i nadziei.

 

29. Urszula – Anioł wie

„Anioł wie” to pierwszy singiel Urszuli promujący jej album Supernova z 1998r. Żadna z piosenek Urszuli w jej dorobku nie podoba mi się tak bardzo, jak ten kawałek.

 

30. Sylwia Grzeszczak – Kiedy tylko spojrzę

Na sam koniec listy postawiłem na najpiękniejszą piosenkę w dorobku Sylwii Grzeszczak. „Kiedy tylko spojrzę” urzekło mnie, gdy posłuchałem całej płyty. Piosenkarka wybrała ją, jako ostatni utwór na albumie „Komponując siebie” dając nadzieję na kontynuację. Niestety w kolejnym albumie, nie znalazłem jej. Jednak nie tracę nadziei…

 

Playlistę z wszystkimi utworami znajdziecie poniżej:

Podzieliłem się z Wami muzyką, która mnie przede wszystkim wzrusza, buduje napięcie i wywołuje wspomnienia.
Pamiętajcie, że w naszym pięknym kraju powstało wiele pięknych piosenek, do których warto wracać.
A może Wy macie ulubione polskie utwory?

Chętnie posłucham Waszych propozycji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *