Bez kategorii

10.Festiwal Muzyki Filmowej – RELACJA Z WYDARZENIA

Sześćdziesiąt premier światowych i jedenaście polskich, osiemnaście koncertów, cztery pokazy filmowe, w tym dwa z muzyką na żywo, pięćdziesięciu trzech kompozytorów i pięćset pięćdziesięciu wykonawców grających na przeszło sześciuset instrumentach – to bilans 10-ej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Festiwal ten został założony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 r., kiedy to mogliśmy m.in posłuchać na żywo muzyki z Władcy Pierścieni – Drużyna Pierścienia na Krakowskich Błoniach.

Swoją przygodę z FMF zacząłem w 2014 roku wraz Gladiator Live in Concert pokazem filmu w Tauron Arena Kraków. Wspominam to wydarzenie bardzo ciepło. Towarzyszyło mi mnóstwo emocji dzięki muzyce na żywo, a wszystko za sprawą znakomitego Hansa Zimmera,  Kaitlyn Lusk, Chóru Pro Musica Mundi oraz Sinfonietty Cracovia.

10.edycja festiwalu to jubileusz, który zapowiadał mnóstwo wydarzeń oraz galę urodzinową nazwaną „All is Film Music”. Na początku roku zdecydowałem się na zakup biletów na projekcje filmu Titanic Jamesa Camerona z muzyką na żywo oraz wspomnianą galę urodzinową.

Zakup biletów, można było dokonać na popularnym portalu eventim.pl. Skorzystałem z przypomnienia na adres e-mail, kiedy będą dostępne do sprzedaży – dzięki temu mogłem zakupić w atrakcyjnej cenie dobre miejsca.

Zapraszam Was na relację z wydarzenia.

 

10. FMF: ALL IS FILM MUSIC – Urodzinowa Gala

Do Tauron Arena Kraków trafić można bardzo łatwo. Po małej kontroli przy wejściu do Areny, mogłem spokojnie poczekać na rozpoczęcie gali, zabrać program wydarzenia czy napić się kawy. Całe wydarzenie trwało ok. 4 godziny wraz z przerwą 30minutową.

Podczas gali mogłem usłyszeć fantastyczne wykonania Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Chóru Pro Musica Mundi i Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej, pod batutą corocznego gościa festiwalu, hiszpańskiego kompozytora i dyrygenta Diego Navarro. Oprócz Navarro, orkiestrę prowadził również Brian Tyler, Sean Callery oraz Howard Shore.

Najlepiej wspominam premiery Emerald City – Trevora Morrisa, Piękna i Bestia – Alana Menkena, „Ahmet Theme” z filmu Mumiaczy nagrodzone Oscarem La La Land – Justina Hurwitza. Doskonale brzmiało słynne „Imperial March” z Gwiezdnych Wojen oraz „Princess Leia’s Theme” (zadedykowane zmarłej w grudniu Carrie Fisher – odtwórczyni Lei z tego filmu).  Nie mogło zabraknąć muzyki Jana AP Kaczmarka i nagrodzonego Oscarem Marzyciela.

W ramach wydarzenia dwie polskie wokalistki zaśpiewały piosenki z filmów. „Listen” z filmu Dreamgirls wykonała Edyta Górniak, a Natasza Urbańska zmierzyła się zThe Hanging Tree” z filmu Igrzyska Śmierci: Kosogłos.

Podczas Urodzinowej Gali Howard Shore – twórca pięknej muzyki do Władcy Pierscieni,  odebrał przyznawaną wspólnie przez prezydentów Krakowa i Katowic Nagrodę im. Wojciecha Kilara – przyznawanej za całokształt twórczości.

Mogliśmy poznać również  laureata festiwalowej nagrody FMF Young Talent Award. Został nim Paweł Górniak – producent i autor ścieżek dźwiękowych do reklam i filmów. Paweł zajmuje się również tworzeniem efektów dźwiękowych oraz postprodukcją audio. Jest także recenzentem portalu „emuzyk.pl”, – największej w Polsce platformy internetowej zajmującej się sprzętem muzycznym.

 

Pełny program Urodzinowej Gali znajdziecie tutaj:

Howard Shore — Symphonic Suite z Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia

John Williams — Suita z Gwiezdnych wojen: Imperial March, Main Title, Princess Leia’s Theme

Jan AP Kaczmarek — Where Is Mr. Barrie z filmu Marzyciel

James Newton Howard —The Hanging Tree z filmu The Hunger Games: Mockingjay / wyk. Natasza Urbańska

Maciej Zieliński  — Suita z filmu Sługi Boże

Jeff Russo — Suita z serialu Fargo

Alan Menken – Beauty and The Beast           

Brian Tyler — Suita z filmu Thor: The Dark World

Brian Tyler — Suita z filmu Power Rangers

Brian Tyler — Suita z filmu Assassin’s Creed IV: The Black Flag

Brian Tyler — Suita z filmu The Fast and the Furious 8

Brian Tyler — Ahmet Theme z filmu The Mummy

Brian Tyler — Suita z filmu Teenage Mutant Ninja Turtles

Przerwa

Hans Zimmer — Time z filmu Incepcja

Atanas Valkov — Suita z serialu Belfer

Zwycięzca FMF  Young Talent Award — Zwycięska suita do Emerald City  

Trevor Morris — Suita z serialu The Emerald City

Abel Korzeniowski — Suita z serialu Penny Dreadful

Jan AP Kaczmarek – suita z filmu  Unfaithful

Beyonce — Listen z filmu Dreamgirls

Sean Callery — Suita z serialu Homeland

Sean Callery — Suita z serialu 24

Justin Hurwitz — Suita z filmu La La Land

Howard Shore — The Lighting of The Beacons z Władca Pierścieni: Powrót Króla

Howard Shore — The Last March of the Ents/Mount Doom/The Destructio of the Ring z Władcy Pierścieni

 

 

 

TITANIC Live in Concert

 

Wieczór niedzielny przyniósł pokaz jednego z najdroższych filmów w historii światowego kina – nagrodzonego 11 Oscarami „Titanica” Jamesa Camerona, z muzyką Jamesa Hornera wykonaną na żywo. „To nie jest przypadek, że na dziesiąte urodziny FMF wybraliśmy właśnie ten film” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. „Tym finałowym pokazem chcemy złożyć hołd Jamesowi Hornerowi, któremu przedwczesna, tragiczna śmierć przeszkodziła w zaplanowanej na ten rok wizycie w Krakowie”.

Projekcja z muzyką wykonywaną na żywo tego filmu to majstersztyk. Cudownie było przypomnieć sobie film, z czasów kiedy wąsy dopiero co pojawiały się pod moim nosem. Zaskoczony byłem, że to już 20 lat kiedy James Cameron zaserwował nam ten genialny film na ekrany kin.

Wisienką na torcie był występ Edyty Górniak z słynną piosenką Celine Dion ” My Heart Will Go On”. Czy sobie poradziła? Posłuchajcie sami. Moim zdaniem, tak.

 

Zapraszam na film z Gali Urodzinowej mojego autorstwa:

 

W związku z 10.edycją Festiwalu Muzyki Filmowej została wydana specjalna płyta. Można ją posłuchać na platformie Spotify, a podczas Festiwalu zakupić.

 

Polecam każdemu obcowanie z muzyką filmową na żywo! To niezwykłe wydarzenie i mnóstwo wspomnień związanych z filmami, które znamy i lubimy. Odświeżenie starych hitów kinowych jak „Titanic” lub „Gladiator” to wspaniała uczta dla naszych oczu, a przede wszystkim uszu.

Jeżeli będziecie zastanawiać się czy kupić bilet na kolejną edycję FMF-u, to powiem Wam szczerze: Nie wahajcie się wydać ani złotówki! Ja zdecydowanie czekam na kolejną edycję i polecam każdemu muzykę filmową, którą kocham.

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *